Dondurma ve Yeniden Isıtma Kahvaltı Burritoları

Malzemeler

1 (12 ons) paket pastırma
10 büyük yumurta
3 yemek kaşığı süt
¼ çay kaşığı tuz
3 yemek kaşığı bitkisel yağ
4 su bardağı dondurulmuş kızarmış patates, biber ve soğanlı (Ore-Ida® Potatoes O’Brien® gibi)
½ çay kaşığı sarımsak tuzu
¼ çay kaşığı öğütülmüş karabiber
10 büyük un ekmeği
1 ½ bardak rendelenmiş çedar peyniri
1 su bardağı salsa veya tadı

Talimatlar

Adım 1

Pastırmayı büyük bir tavaya koyun ve orta-yüksek ateşte pişirin, ara sıra çevirerek eşit şekilde kızarıncaya kadar yaklaşık 10 dakika. Kağıt havluları boşaltın ve ufalayın. Tavayı sıcak tutun.

Adım 2

Bir kasede yumurta, süt ve tuzu birlikte çırpın. Sıcak tavaya dökün. Orta-yüksek ateşte yumurtalar sertleşene kadar yaklaşık 5 dakika pişirin ve karıştırın. Bir kaseye aktarın.

Adım 3

Yağı aynı tavada orta-yüksek ateşte ısıtın. Dondurulmuş patates, sarımsak tuzu ve karabiber ekleyin. Altta kızarana kadar 4-5 dakika kızartın. Diğer tarafı kızarana kadar çevirin ve 4-5 dakika daha pişirin. Soğumaya bırakın.

Adım 4

Ekmeğinden biraz daha büyük 10 kare alüminyum folyoyu kesin. Her kareye 1 tortilla koyun; üzerine eşit şekilde Cheddar peyniri dağıtın. Sırayla her tortillaya yumurta, domuz pastırması, salsa ve patates ekleyin. İlk önce burritoları, üstleri ve altları sıkıştırarak sıkıca yuvarlayın.

Adım 5

Alüminyum folyoyu her bir börek etrafına sıkıca sarın ve tamamen kaplayın. Tek kat halinde tekrar kapatılabilir plastik poşetlere koyun. Mühürlemeden önce torbalardan mümkün olduğunca fazla havayı çıkarın. Yeniden ısıtmaya hazır olana kadar dondurucuda saklayın.

Adım 6

Alüminyum folyoyu çıkarıp burritoyu mikrodalgaya uygun bir tabağa yerleştirerek ve bir kağıt havluyla doldurarak yeniden ısıtın. Mikrodalgada 1-2 dakika tamamen ısınana kadar ısıtın.

Leave a Comment