Sous Vide “Soğuk Demleme” Kahve

Bu yöntem, buzdolabında soğuk demlenmiş kahve yapmanın geleneksel zaman alıcı yöntemini taklit eder, ancak 24 yerine 2 saatte! Ilık su sıcaklığı, soğuk demleme sürecini hızlandıracak kadar düşük tutulur, ancak sıcak demlenmiş damlama kahveden aldığınız acı, asidik tatları serbest bırakmak için yeterince sıcak değildir. Sonuç, tekrar tekrar yapmak isteyeceğiniz süper pürüzsüz bir demlemedir. En iyi sonuçlar için en sevdiğiniz taze çekilmiş kahveyi kullanın.

Malzemeler

1 su bardağı iri öğütülmüş kahve
4 (16 ons) Mason kavanozlar
8 su bardağı su

Talimatlar

Adım 1

Her bir kavanoza 1/4 fincan kahve telvesi koyun, ardından üzerine su koyun. Kapakları zar zor sıkılıncaya kadar vidalayın; fazla sıkmayın.

Adım 2

Büyük bir tencereyi kavanozları tamamen kaplayacak kadar su ile doldurun ve suya bir sous vide daldırma fırını yerleştirin. Üreticinin talimatlarına göre sıcaklığı 150 ° F (65 ° C) olarak ayarlayın.

Adım 3

Mason kavanozları su banyosuna daldırın ve 2 saat için zamanlayıcıyı ayarlayın.

Adım 4

Kavanozları bir soğutma rafına çıkarın ve kolayca işlenene kadar soğumaya bırakın. Demleme işlemini durdurmak için karışımı bir kahve filtresinden geçirin. Buz üzerine dökün ve servis edin veya durulanmış kavanozlara geri dönün ve 1 haftaya kadar buzdolabında saklayın.

Leave a Comment